Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/yug1/data/www/marcon.com.ua/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 141
Огляд CRM. Частина перша.

Our Services

Аудит операційної дільності

Від того, наскільки якісно працює операційна служба в Вашій компанії, напряму залежить не тільки прибуток, але і робота та "здоров'я" інших відділів.

Докладніше

Кадровий консалтинг

Будь яка компанія, це перш за все люди. Від злагодженості команди залежить те, наскільки Ваша компанія спроможна конкурувати на ринку

Докладніше

Управління процесами

Управління компанією бізнес процеси якої не формалізовані схоже на подорож в темряві по незнайомому будинку, дуже захопливо до тої пори, поки зненацька не зустрінеться низька стеля, або дитячі граблі.

Докладніше

Автоматизація процесів

Обробка даних, контроль за дотриманням термінів, виконання циклічних завдань, цей перелік можна продовжувати нескінченно. Так! Ми навчили комп'ютер працювати разом з нами.

Докладніше

Огляд CRM

*

Частина перша: пропрієтарне ПЗ

Чи є сенс порівнювати «типового представника» магічного квадрату з найкращою програмою по версії BOSSIE 2015? Особисто мені важко сказати – я свій вибір зробив. І емоційну і аналітичну оцінку програм, що представлені на ринку ми проводимо регулярно, тому з задоволення поділюсь висновками та викладками.


Почнемо з «лідерів» ринку, лідери в лапках, то му що міряються вони, в основному, параметром «скільки продано копій», «об’єм виручки» та подібне. Всі ці параметри втрачають сенс, коли продукт порівнюється з Opensource рішенням, що розповсюджується за ліцензією GNU GPL (вільне ПЗ). Немає ні виручки ні кількості проданих копій. Та все ж таки спробуємо знайти критерії для порівняння: перше і головне для мене особисто – можливість швидко налаштувати середовище під свої потреби, і я говорю не тільки і не стільки про зовнішній вигляд, як про бізнес процеси. Навіть, коли вони не формалізовані, тобто не прописані – вони все одно присутні в компанії і так чи інакше виконуються. По друге це «солодка парочка» планування-звітність, без автоматизації цих двох факторів нема сенсу розмовляти про систему в принципі. Тобто, маючи під наглядом такий собі трикутник управлінця: Бізнес процеси – Плани – Звіти можна більш менш впевнено говорити про контроль над компанією. Звичайно залишаються фінанси, але то питання за замовчання контролюється керівництвом: контроль транзакцій, фінансова звітність і інше – то в принципі окрема тема для обговорення.
Отож, візьмемо до розгляду пропозицію лідерів, Salesforce, Pegasystems, Microsoft, Oracle, Zendesk.
Почну з Zendesk, на мій погляд в список вони потрапили швидше завдяки духу квадрата, ніж його сенсу, але то таке. Варто зазначити, що Zendesk – це суто телефонне рішення, так, воно направлене на відносини з клієнтом, але до класичного поняття CRM має достатньо приблизне ставлення. Проте, реалізація трикутника управлінця обійдеться від 20$ за одне робоче місце. Тобто, маючи компанію з трьох активних продавців, клієнт-менеджера (key account manager) і керівника можна говорити про вартість володіння від 1200$ на рік, сума не включає в себе початкові налаштування системи, бо то зазвичай «по договору», хоча попередня оцінка дорівнює сумі приблизно від 600 $- все залежить від забаганок, але жорстко обмежено пакетом користувача. До речі така сама ситуація в усіх пропрієтарних версіях ПЗ.
Oracle CX Cloud Suite – По своїй суті невеличка частина від загального SaaS (ПЗ що продається як послуга, тобто фактично Ви їм не володієте) від Oracle. Величезним плюсом від рішення співпрацювати з Oracleє те, що у Oracle є все, ну майже все. Компанія поставляє софт від мови програмування до кінцевого рішення для користувача, галузеві рішення, індивідуальні адаптації. Все це за однієї умови – Ви достатньо великі, аби споживати то все. Погодьтесь, не кожен може собі дозволити Mersedes або Maseratty, і ціна не завжди критичне питання – головне доцільність. Про ціни від Oracle говорити не варто – прайсу, як такового, не існує, і то, на мою думку, перевага, бо є можливість домовлятись.
Dynamics 365 Plan – чергова модифікація Dynamics CRM від Microsoft, цього разу в хмарці, з набором інструментів на додачу. Граючись із конкурентами в ринок Microsoft знайшла своє рішення: включати в основну ліцензію додаткові «цукерки» від компанії, проте вартість хмарного рішення CRM від Microsoft досі за хмарами для українського бізнесу – від 100$ за ліцензію одного користувача. Вартість володіння на вищезгадану компанію/відділ приблизно 6000$ на рік. Проте варто зауважити, що Україна і близько не в прицілі планів цього гіганта, хіба що в плані позовів на ліцензування ОС. Основний ринок це корпорації Америки, де вони штурхаються з Oracle за більш дорослі сегменти оцифровки бізнесу та держсектору.
Pegasystems - доволі успішно просуває свою платформу «Pega 7», яка по суті є інтегратором майже всіх представлених на ринку США CRM-BPM-CMS рішень (в основному Salesforce), консалтери з тридцятирічним стажем, коротше кажучи, як ми тільки в чотири рази старше і в Америці 😊. Вартість володіння на рік майже як і в наступного продукту, та на додачу основне – послуги з і провадження. Зауважу, що для більш цивілізованих ринків то є н аби яка перевага, адже вузька спеціалізація фахівців для Європи і тим більше США це природньо. Дуже важко зустріти в Пало Альто спеціаліста із PHP із бізнес аналізу одночасно, тим більш складно знайти такого в середовищі, скажімо, рієлторів.
Salesforce – лідер в сегменті CRM, спеціалізація саме на виробництві і продажі CRM SaaS, дає свої відзнаки – Salesforce посунула не тільки гігантів, але і лідерів минулих років Sugar та SAP. Знову таки варто зауважити, що рішення від лідерів світових виробників ще не скоро стануть доступні широкому загалу Україні. Мінімум на який варто звертати увагу – це Lightning Professional – 75$ за ліцензію в місяць, а справжня сила продаж прийде після оплати 150$ за ліцензію (одне робоче місце) в місяць. Відповідно вартість володіння для компанії із п’ятьох спеціалістів від 4500$ до 9000$ на рік.
Із більш «дешевих» рішень варто подивитись на Sugar CRM - $65 на місяць за одне робоче місце. Поруч з Sugar в квадраті знаходиться і «співвітчизник» BPMOnline від Terrasoft з заявленою ціною від 400 грн за ліцензію в місяць, але треба зауважити, що незважаючи на нову назву «культура потребленія» залишилась на старому рівні: «Минимальные условия покупки для новых клиентов: не менее 5 пользователей либо не менее 1000 евро», як на мене з такими умовами на вході варто тричі зважити, чи варто входити 😉.
Огляд програм випущених за версією GPL читайте в другій частині огляду.

Використане зображення: кадр з фільму «Прибра́ти периско́п» 1996 рік.